Ztuhlé svaly občas potrápí každého. Zvlášť, pokud jsme ve stresu, nebo jsme hodně fyzicky aktivní. Všichni se ale shodneme, že je to velmi nepříjemný stav, kterého je radno se co nejdříve zbavit. Co pomáhá na namožené svaly nejvíce?
Zatuhlé svaly se mohou objevit prakticky u každého z nás. Stačí, pokud celé dny sedíme u počítače a jsme permanentně ve stresu a začne nás bolet šíje. Což může vést k pocitům nevolnosti, nebo dokonce i k migréně. Málokdo si ale uvědomuje, že může mít namožené svaly od kašle. Zvlášť, pokud je chronického charakteru. (Typicky jde třeba o astma, nebo o záchvatovitý kašel u kuřáků.)
Jelikož namožené svaly dost zásadně ovlivňují naši spokojenost a kvalitu života, prozradíme vám, jak s nimi naložit.
Navigace
Proč dochází k namožení svalů?
K natažení svalu může dojít v důsledku přemíry zátěže. Třeba při běhu, v práci nebo v průběhu péče o seniory a děti. (Obě skupiny se musí často zvedat.) Bolest a pocit diskomfortu ale může mít původ i ve zranění svalu. Například, když se kvůli nevhodnému zatížení natrhne. Pokud není bolest příliš velká (což může poukazovat na mírné, nebo středně těžké poranění), lze si se zraněným svalem poradit v domácích podmínkách. Nesnesitelné bolesti a těžké úrazy však vyžadují odbornou pomoc vašeho lékaře.
Příznaky namožených svalů
Tělo si obvykle samo řekne, jestli potřebuje aktivitu, nebo klid. Proto vás asi nepřekvapí, že má své vlastní signály pro to, že by vaše svaly uvítaly pauzu a trochu větší péči.
Namožené svaly poznáte podle:
- Náhlé bolesti
- Omezené pohyblivosti
- Podlitin
- Změn barvy postiženého místa
- Otoků
- Svalových křečí
- Ztuhlosti
- Slabosti
Pokud jste například běhali, nebo šli hodně rychle a nyní zápolíte se ztuhlými lýtky, první pomocí by mohla být jejich jemná masáž, která by měla relativně rychle obnovit jejich flexibilitu a hybnost.
Namožené břišní svaly
Určitě se vám to už někdy stalo. Chtěli jste zatočit s přebytečnými kily, která nosíte na břiše a začali jste s posilovacími cviky. První den jste z toho měli dobrý pocit, ale následujícího rána se u vás objevily nesnesitelné bolesti břišních svalů, které vám znemožnily se normálně pohnout. Což bývá extrémně nepříjemné. Bolest svalů v břiše ale může způsobit i nepředvídatelný pohyb středu těla, nedostatek odpočinku, kašel a smích nebo zvedání těžkých objektů.
Není vyloučené, že si svojí neopatrností přivodíte kýlu, jejíž projevy se od obyčejného ztuhnutí, které za pár dní přejde, dost zásadně liší. Že se věci neubírají tím správným směrem vám napoví zvracení, zácpa, nevysvětlitelná bulka v podbřišku nebo nevolnost. (V takovém případě vyhledejte neprodleně lékaře.) Pokud jde jen o diskomfort ve svalech, pomoci mohou studené a teplé obklady, léky na bolest a klid.
Namožené svaly na nohou
Je jedno, jestli celý den stojíte na nohou, běháte, nebo jenom někam hodně spěcháte. Všechny tyto aktivity se mohou propsat do namožených svalů na nohou, kdy máme pocit, že už neuděláme ani krok. (Protože lýtka máme najednou jako vytesané z kamene.) Tento stav většinou není příliš závažný. Stačí se posadit, nohy a lýtka trochu namasírovat a dopřát jim buď studený, nebo teplý obklad. Nemusíte se cítit špatně ani kvůli tomu, že si hodíte nohy nahoru, což by mělo zapříčinit rychlejší ústup otoků.
Namožené zádové svaly
Namožené zádové svaly lze připsat na vrub posilování, nebo zvedání těžkých břemen. Problém je ale v tom, že v zádech se kromě svalů nacházejí i další důležité součástky, které nám pomáhají s kvalitní podpěrou a pohybem. Mluvíme například o ploténkách, nebo o obratlích. Někdy se může dokonce stát, že máme pocit, že nás bolí sval, ale ve skutečnosti jsme si způsobili vážné zranění jiné části pohybového aparátu.
Na normální natažení zádových svalů opět platí klid. Pokud ale cítíte, že vám vystřeluje bolest z páteře až do nohou, nebo že vás bolavé místo brní, pravděpodobně jde o problém se zádovou plotýnkou. Na lehkou váhu neberte ani poškození obratlů, se kterým si rozhodně neporadíte sami.
Jak uvolnit ztuhlé svaly
Léčba ztuhlých svalů je ve většině případů velmi jednoduchá. Pokud tedy nepociťujete opravdu velké bolesti, nebo nemáte podezření na nějaký závažnější úraz, stačí si vzít do ruky gel na namožené svaly a trochu odpočívat.
Dále můžete zkusit:
- Studené obklady
- Bandážování
- Léky proti bolesti
- Teplé obklady
- Protahování
Velkým rizikem uzdravování svalů je to, že je necháme neaktivní příliš dlouhou dobu. To může vést k tomu, že ztratí svou sílu a často také objem. Aby nedošlo k velkým škodám, pokud je to alespoň trochu možné, dopřávejte si potraviny bohaté na bílkoviny. A co nejdříve začněte s nějakým rozumným zatěžováním.
Jak tomu předejít?
Prevence ztuhlých svalů je poměrně jednoduchá. V první řadě je důležité se před jakoukoliv fyzicky náročnější aktivitou alespoň trochu rozcvičit. Tím předejdete nežádoucímu zranění, které by mohlo plynout z toho, že svaly nebyly na zvýšený výkon připravené. Také se nesnažte ohromit sami sebe, ani kohokoliv jiného, a vybírejte si jen takový typ zátěže, o kterém víte, že ho zvládnete.
Pokud pochází vaše ztuhlost z práce, dělejte si pravidelné přestávky na protažení a průběžně střídejte svou pozici. Nápomocné by mohlo být i správné držení těla, nošení kvalitní obuvi a opatrné zvedání těžkých objektů a břemen. Rozhodně neuděláte nic špatného, pokud k tomu všemu budete dlouhodobě užívat doplňky stravy, které podporují normální stav svalů, kostí a kloubů.