Ve stáří nás může potrápit bolest kyčelního kloubu. Po sportu zase málokoho překvapí bolest ramenního kloubu. Je to ale normální? Co na bolest kloubů funguje nejlépe a kdy se vyplatí jít k lékaři a nechat si stanovit léčebný program?
Pohybový aparát se skládá z kostí, kloubů, svalů a šlach. Kdyby jich nebylo, nemohli bychom se převalovat v posteli, chodit na procházky ani se posadit na gauč, číst knihy a u toho upíjet po malých doušcích kávu.
Zdají se vám výše uvedené příklady jako naprostá samozřejmost? V tom případě si uvědomte, že kvůli stárnutí, nemocem ale i nadměrnému opotřebení přicházíme o kloubní chrupavky a o sílu našich kostí. Což se projevuje třeba noční bolestí čelistního kloubu, nebo větší náchylnosti ke zlomeninám.
Pokud se nehodláte s omezenou hybností a bolestmi smířit, nabídneme vám přehled důvodů, proč se necítíte dobře a jejich možné řešení.
Navigace
Nejčastější příčiny bolesti kloubů
Občas je diskomfort pohybového ústrojí naprosto normálním projevem našeho “změněného” stavu. Na vině může být například těžká chřipka, která oslabí celé tělo. Běžná je i bolest kloubů v těhotenství, během kterého se zvyšuje hmotnost ženy a mění se těžiště jejího těla. Jakmile tyto stavy odezní, věci se opět vrací do normálu.
Co se týká onemocnění kloubů, mezi ta, která způsobují bolest řadíme:
- Úrazy
- Virové infekce kloubů
- Lupus
- Dnu
- Artritidu
- Osteoartritidu
- Artrózu
To, co trápí přesně vás dovede stanovit jen důkladná lékařská prohlídka, během které podstoupíte krevní testy (které zjistí hladiny kyseliny močové v krvi, nebo zánětlivé markery v těle), ultrazvuk, CT nebo jiné zobrazovací vyšetření, které pomůže odhalit, co se v kloubu děje.
Bolest svalů a kloubů
Klasická bolest svalů a kloubů, která se dostaví poté, co jsme cvičili, nebo jsme měli těžký den v práci, se dá považovat za normální. Také může naznačovat, že jsme onemocněli a měli bychom se (alespoň na nějakou dobu) trochu více šetřit. Na co bychom si ale měli dát pozor je to, abychom pro samé nadšení nezačali ignorovat bolest lokte poté, co jsme skončili s tenisem, golfem nebo se squashem. V takovém případě by mohl být příčinou tenisový, nebo oštěpařský loket, k jehož zklidnění budou potřeba rehabilitace. Rozhodně vám neuškodí ani to, když přestanete bolestivou část těla tolik přetěžovat.
Bolest kloubů v noci
Bolest kloubů v noci může naopak znamenat, že máte artritidu, nebo artrózu. Jakmile přestanou být vaše klouby v pohybu, nedochází k promazávání kloubních pouzder kloubní tekutinou. Což může způsobovat bolest a ztuhnutí. (Bolest je u takto nemocných lidí vždy horší ráno, než se rozhýbou.)
Jelikož jde o choroby, které se nedají vyléčit svépomocí, je důležité, abyste o tomto problému spravili vašeho ošetřujícího lékaře, který vám předepíše léky.
Náhlá bolest kloubů
Pokud vám nic není, ale kloub vás začne trápit náhle, třeba po sportu, nebo po zvedání těžkého břemena, ve hře je nejpravděpodobněji jeho úraz. U starších lidí, nebo u mladších žen, které k tomu mají predispozice, může být na vině i ztráta kostní hmoty, která oslabuje i klouby. Pak stačí jen jeden neopatrný pohyb a dojde k samovolnému zlomení krčku v kyčli, nebo zápěstí. V žádném případě se nepokoušejte tento stav takzvaně rozchodit a neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.
Stěhovavé bolesti kloubů
V kontextu s ostatními bolestmi kloubů je velmi zajímavá stěhovavá bolest kloubů. Je něco takového vůbec možné? To víte, že je. Stačí, když se u vás rozvine migrující artritida, která se projevuje tím, že vás může každou chvíli bolet něco jiného. Nelze ale vyloučit ani vliv extrémně vzácné migrující osteoporózy.
Nevýhodou tohoto typu bolesti je nesporně to, že pacient může mít dobrý pocit z toho, že se mu podařilo bolavý kloub vyléčit. Ve skutečnosti se ale krátce na to bolest přestěhuje jinam. Někdy je na vině i náš imunitní systém, který napadá klouby v domnění, že jde o nebezpečný objekt.
Jak se zbavit bolesti kloubů
Jak na bolest kloubů hodláte jít závisí na tom, jaký je váš zdravotní stav, věk a životní styl. Pokud je za bolestmi chřipka, nebo chvilkové přetažení, je jasné, že nemá smysl chodit na komára s kanónem. Místo toho si naordinujte klid na lůžku a nabírejte síly. U úrazů je zase důležitá odborná fixace, která zajistí, že dojde ke správnému hojení. U těhotenství naopak stačí počkat, až skončí. Poté by se mělo vaše tělo vrátit do normálního stavu. Co když ale do žádné z těchto kategorií nezapadáte a začali jste se léčit s nějakou chorobou? Existuje nějaký tip, jak léčebnou kúru efektivně podpořit?
Kloubní výživa
Ať už jsou vaše klouby mladé, nebo starší, rozhodně jim neuškodí, pokud jim pravidelně naservírujete kvalitní kloubní výživu. Je ale důležité brát na vědomí, že ne každá, která se prodává v obchodě, nebo v lékárně, je dostatečně kvalitní. (V této chvíli mluvíme především o preparátech, které obsahují pouze kolagen a nic dalšího.)
V ideálním případě se ve složení dívejte po:
- Kolagenu (II. typu, ale pokud je v kombinaci s I., je to ještě lepší)
- MSM
- Vitamínu C (zlepšuje vstřebatelnost kolagenu do těla)
- Chondroitinu
- Glukosaminu
Chondroitin a glukosamin jsou látky, které se přirozeně nachází v našich kloubech. Pokud chybí, chrupavka může ztrácet kvalitu. Což následně může vést k tomu, že vnímáte bolest.
Vícesložkové typy kloubní výživy bývají oproti těm s méně složkami dražší, ale na druhou stranu pracují tam, kde to má doopravdy smysl.
Cvičení
Když nás bolí celé tělo, na nějaký pohyb nemáme ani pomyšlení. Raději ležíme a odpočíváme. V tom ale spočívá obrovské nebezpečí, protože dochází jak ke ztuhlosti, tak ke ztrátě svalů a silné kostní hmoty. Proto sáhněte po masti na bolest kloubů a zkuste se alespoň trochu protáhnout. Pokud si troufáte, můžete se vydat ven na procházku, nebo cvičit fitness chůzi přímo u vás doma. (Jelikož jde o cvičení v aerobní zóně, příliš vás nevyčerpá a pomůže vám se trochu rozpohybovat.) Vaše nepříjemné pocity z pohybu by mohla po dlouhodobém užívání zmírnit i již zmíněná dobrá kloubní výživa.