Artritida kolene je velice nepříjemné onemocnění, které vám může způsobovat otoky a bolest. Revmatoidní artritida ale může postihnout i jiné klouby v těle, v krajních případech může dokonce způsobit jejich vážné deformace. Jelikož jde o vážné onemocnění, podíváme se na to, jaké jsou její příznaky. A také na to, jestli v současné době existuje lék na artritidu.
V průběhu času se mohou v těle člověka rozvinout choroby, o kterých neměl dosud nejmenší tušení. Na některé z nich navíc neexistuje lék, takže lékaři pouze předepisují procedury a léky, které vedou ke zmírnění jejich příznaků.
Celkem často se v populaci setkáváme s výskytem revmatoidní artritidy. V plné síle ale obvykle nepřichází ze dne na den a její rozvoj může být velice pozvolný. Zároveň jde o chorobu, která se nedá v současné době léčit. I tak ale mohou lékaři doporučovat prostředky, které pomáhají v co největší míře uchovat pohyblivost a které dovedou omezovat nežádoucí záněty.
Navigace
Co je to revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida je systémové onemocnění, které má negativní vliv na kvalitu chrupavek a kostí. Kvůli tomu se o ní nejčastěji hovoří v souvislosti s pohybovým aparátem, ve kterém napadá hlavně drobné klouby na rukou. Ovšem, nemusí se omezit pouze na tento segment. Revmatoidní artritida může negativně ovlivnit i stav srdce, zraku a dalších orgánů, takže může vést k rozvoji chronických potíží, jež mohou mít negativní vliv jak na kvalitu života, tak na jeho délku.
Jak poznat artritidu – příznaky a projevy
Jedním z prvních příznaků revmatoidní artritidy bývá prodloužená ranní ztuhlost těla. To ale není to jediné, čeho si můžete v průběhu rozvoje této choroby všimnout.
Spojuje se s ní například:
- Únava
- Hubnutí
- Bolest kloubů
- Snížená pohyblivost
- Deformace kloubů
- Změna kůže na prstech (která je lesklá, hladká a atrofická)
- Otok
- Zvýšená teplota
- Zčervenání v okolí kloubu
Zajímavostí je, že zánět z kloubu se může rozšiřovat dál, takže může postihnout i svaly a šlachy. Dále se toto onemocnění mnohem častěji vyskytuje u žen. Jak už navíc bylo řečeno, problémy jsou horší po probuzení. Jakmile se rozpohybujete, většinou se zlepší.
Má nějaké příčiny a dá se léčit?
Lékaři zatím revmatoidní artritidě příliš nerozumí, existují ale rizikové faktory, které mohou zvyšovat pravděpodobnost jejího výskytu.
Patří mezi ně:
- Vyšší věk
- Rodinná anamnéza
- Obezita
- Zvýšená fyzická námaha
- Nezdravý životní styl
Také je důležité, abyste v případě, že zaznamenáte její první příznaky, neprodleně vyhledali lékaře. Včasná diagnostika totiž může být klíčem ke zpomalení progrese nemoci, tím pádem se může zachovat větší pohyblivost těla i ve vyšším věku. Jako taková ale léčitelná není.
Jak zmírnit její projevy?
Pokud je váš zdravotní stav opravdu špatný, lékař vám může předepsat léky proti zánětům, které mohou záněty v kloubech udržet na uzdě. Dále se doporučuje přiměřená pohybová aktivita, protože příznaky ztuhlosti se zhoršují v době, kdy jste odpočívali a nic fyzicky nedělali.
Dobrým tipem je i dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy, která vás sice nevyléčí, ale může podpořit normální stav kloubů a kostí a podpořit normální pohyb. Dobré složení může také pomoci zmírnit otoky a snížit pociťovanou bolest. V dobré kloubní výživě by neměly chybět látky jako MSM, kolagen, vitamín C, glukosamin, chondroitin a kadidlovník pilovitý.
Rychlou úlevu může nabídnout i mast na artritidu, kterou seženete v lékárně. V rámci zdravého životního stylu se doporučuje i zdravý jídelníček bohatý na antioxidanty a absence neřestí, mezi které patří kouření a pití alkoholu. Když ani to nepomůže, lékař vám může doporučit operaci.